Sobota 16 lutego 2019r.
Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
» Peregrynacja bł. Karoliny Kózkówny w Siemiatyczach
W dniach 24-27marca 2010r. w parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, odbyła się peregrynacja relikwii błogosławionej Karoliny Kózkówny, patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Uroczystość tę poprzedziły długie przygotowania.

Peregrynacji towarzyszyły rekolekcje, które miały na celu dobrze przygotować nas do przeżycia Wielkiej Nocy. Prowadził je ojciec Leonard Głowacki z Kodnia.
Przybycie relikwii do naszej parafii było bardzo ważnym wydarzeniem dla naszego stowarzyszenia. Nastąpiło to 24 marca o godz. 17:00. Młodzież wraz z księżmi i ministrantami uroczyście wprowadziła relikwie i obraz do Kościoła. Następnie, pragnąc powitać relikwie bł. Karoliny Kózkówny, przemówiła prezes naszego oddziału Beata Kuczyńska wraz z zastępcą sekretarza - Krystian Klepacki. Później wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, która rozpoczęła rekolekcje parafialne.
O godz. 20:00 zaprosiliśmy mieszkańców Siemiatycz na misterium poświęcone bł. Karolinie Kózkównie. Towarzyszyły nam rozważania i śpiewy, po których pochyliliśmy się głębiej nad jej życiorysem oraz wartościami, których broniła. W czasie uroczystego hymnu KSMu ucałowaliśmy relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnie odśpiewanym Apelem Jasnogórskim.
25 marca młodzież Siemiatyckiego Liceum o godz. 10:00 spotkała się na szkolnych rekolekcjach, które poprowadził ks. Krzysztof Grzybowski. Poruszył on sprawy wspólnoty. Mówił On, o naszej odpowiedzialności za drugiego człowieka, podając przykład wyprawy w góry. Młodzież natomiast przedstawiła pantomimę, która mówiła o nieustającej walce dobra ze złem. Ukazana była grupa przyjaciół, z której diabeł odciągał kolejno wybrane osoby i zawładał ich życiem. Jednak Jezus, czuwa i pomaga nam w walce z szatanem, tak też stało się i tym razem w przedstawieniu. Następnie poszliśmy do Kościoła, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.
O godz. 20:00 młodzież i dorośli ponownie spotkali się na modlitwie różańcowej. W tym czasie polecaliśmy bł. Karolinie Kózkównie nasze intencje, sprawy i problemy, zapisane w Księdze Pamiątkowej. Tak jak poprzedniego dnia zakończyliśmy nasze modlitwy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i ucałowaniem relikwii naszej patronki.
26marca odbył się kolejny dzień szkolnych rekolekcji. Młodzież przedstawiła pantomimę, w której dziewczyna spotykając się z różnymi ludźmi zakładała odpowiednie maski, upodabniając się w ten sposób do każdego z nich. Jednak Bóg kocha nas takich jakimi jesteśmy i nie musimy przed Nim niczego udawać. Ks. Krzysztof Grzybowski mówił nam, jak ważne jest odnalezienie swojego powołania, bo tylko wtedy będziemy naprawdę szczęśliwi. Szkolne rekolekcje zakończyliśmy Mszą Świętą.
O godz. 18:00 rozpoczęła się droga krzyżowa ulicami naszego miasta, którą poprowadził ojciec Leonard Głowacki.
27 marca o godz. 15:00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej z kazaniem dla młodzieży, które wygłosił ojciec rekolekcjonista. Po zakończonej Mszy Świętej mieliśmy możliwość po raz kolejny ucałować relikwie. Prezes naszego oddziału KSM Beata Kuczyńska wraz z zastępcą Dianą Olendzką uroczyście pożegnały relikwie bł. Karoliny Kózkówny.
Przez cały czas trwania rekolekcji, ks. Krzysztof Rzepczyński gorąco zachęcał do indywidualnej modlitwy pryz relikwiach.

Dzięki zaangażowaniu KSMu, scholi i uczniów naszego Liceum czuło się duch wspólnoty, który utrzymał się przez te cztery dni głębszego obcowania z Bogiem i modlitwy u stóp relikwii bł. Karoliny. Myślę, że ten czas poświęcony młodzieży na wspólną modlitwę i wskazywanie wartości, które są naprawdę ważne, nie był stracony. Wierzę w to, iż dzięki takim rekolekcjom młodzież zauważy inne możliwości rozwiązywania swoich problemów.

 
Karolina Krasowska – sekretarz oddziału KSM Siemiatycze
dodano: 2010-03-30       data modyfikacji: 2010-03-30 09:33:16       autor: Karolina KrasowskaJeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztowąaktualności KSM, wpisz poniżej swój adres mailowy.