Czwartek 27 lutego 2020r.
Imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny
» Wakacje 2017

Dla dzieci i młodzieży wakacje to czas odpoczynku od szkoły, nauki i obowiązków. Nie jest to jednak czas odpoczynku od Pana Boga, dlatego od wielu lat Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej organizuje szereg wakacyjnych wydarzeń, które łączą w sobie zabawę, wypoczynek i uwielbienie Pana Boga. Także podczas tegorocznych wakacji zorganizowano wiele wartościowych i ciekawych obozów i półkolonii dla dzieci i młodzieży.

Pod okiem wykwalifikowanej kadry i opieki duchowej drohiczyński KSM zorganizował 24 turnusy letniego wypoczynku, w których łącznie udział wzięło 1100 osób, w tym. Długo można by wyliczać wszystkie turnusy, ale na kilka w szczególny sposób warto zwrócić uwagę. Odbyło się 8 wypoczynków letnich w formie kolonii w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej dofinansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (w kwocie 750,00 zł na każdego uczestnika), 1 turnus 10-dniowych półkolonii dofinansowanych z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Broku, 2 obozy tematyczne w ramach Wakacji z Wartościami, Obóz Lidera, w którym uczestniczyła młodzież z naszej diecezji. Ponadto podczas tegorocznych wakacji młodzież z całej Polski uczestniczyła w dwunastu 7-dniowych terenowych warsztatach edukacji ekologicznej w ramach projektu ,,Ogólnopolski program aktywnej edukacji. Młodzi dla środowiska” współfinansowanego ze Środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

Głównym celem każdego obozu było przede wszystkim zorganizowanie wypoczynku w którym na każdym kroku obecny był Pan Bóg. Była wiec codzienne poranna i wieczorna modlitwa, każdego dnia sprawowane były Msze Święte, ale nie brakowało też modlitwy przed posiłkami, koronki gromadzącej dzieci i młodzież w godzinie konania Chrystusa na Krzyżu i wielu innych spotkań z Bogiem.

            Wakacje z KSM rozpoczęły się już 24 czerwca, gdy pierwsi uczestnicy wyjechali przeżyć swoją wakacyjną przygodę w Tatrach. Podczas 11-dniowych wyjazdów wypoczynkowych zgłębiali zagadnienia dotyczące rozwoju duchowego każdego młodego chrześcijanina, mieli też zapewnione liczne atrakcje. Największe i niezapomniane przeżycia, to oczywiście wyprawy górskimi szlakami. Obozowicze dotarli m.in. nad Morskie Oko, do Czarnego Stawu, Jaskini Mroźnej, zwiedzili cmentarz na Pękowym Brzysku, Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach i przemierzyli wiele szlaków górskich, wszędzie zachwycając się pięknem przyrody, chłonąc czyste górskie powietrze i robiąc niezliczoną ilość pamiątkowych zdjęć.

Niemal w tym samym czasie, bo 26 czerwca rozpoczęły się obozy w Broku. Tutaj także w otoczeniu pięknej, nieskalanej przyrody można było bez przeszkód zgłębiać swoją wiarę i poznawać kolejne zagadnienia wypływające z chrześcijańskich wartości. W panelu rekreacyjnym na tych 14-dniowych obozach dzieci i młodzież korzystali z podniebnej przygody na Parku Linowym, gry w Mega Piłkarzyki i spływów kajakowych. Organizowano również wycieczki do Białowieży, gdzie największymi atrakcjami były - Rezerwat Żubra oraz Parku Wodny w Hajnówce.

Swoje wakacje z Panem Bogiem dzieci spędziły także na obozie w Drohiczynie zorganizowanym od 1 sierpnia. Mimo iż historyczna stolica Podlasia jest dziś małym miasteczkiem, to i tu nad Bugiem u podnóża Góry Zamkowej dzieci nie miały czasu na nudę. Już pierwszego dnia maluchy mogły obserwować wyruszający z Drohiczyna największy na Podlasiu spływ kajakowy „500 kajaków”, podziwiali piękną rzekę i nadbużańskie plenery, zwiedzili Muzeum Diecezjalne, Muzeum Kajaków, Muzeum Motocykli, brali udział w zajęciach prowadzonych przez Straż Pożarną.

Oprócz obozów wyjazdowych w KSM-owym grafiku były też półkolonie dla dzieci i młodzieży, które odbyły się w terminie 18 - 28 sierpnia w Nadbużańskim Ośrodku Edukacyjnym w Broku. Półkolonie także były dofinansowane z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Spędzając czas pod okiem czujnej i troskliwej kadry dzieci i młodzież miały zorganizowane różnorodne zajęcia, jak Team-Bulding, Mega Piłkarzyki czy warsztaty chemiczne i plastyczne.

Ośrodek NOE w Broku gościł również obozowiczów w ramach dobrze znanego cyklu - Wakacji z Wartościami. W pierwszym terminie od 11 do 20 lipca przyjechały dzieci i młodzież z Dąbrowy Górniczej, wraz z nimi integrowały się na turnusie dzieci z diecezji drohiczyńskiej. Uczestnicy tego turnusu zdobywali przestworza w Parku Linowym, grali w Mega Piłkarzyki, uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z zainteresowaniem brali też udział w warsztatach chemicznych i organizowanych w plenerze zajęciach ruchowo-rekreacyjnych.

Ciekawie i wartościowo czas spędziła także młodzież z naszej diecezji, biorąc udział w Obozie Lidera, który odbył się w Broku w dniach 26 czerwca – 2 lipca.

W Broku na terenie Puszczy Białej oraz w Drohiczynie nad Bugiem przez całe lato trwały też warsztaty ekologiczne w ramach projektu ,,Ogólnopolski program aktywnej edukacji. Młodzi dla środowiska.” W cyklicznych warsztatach brała udział młodzież z całej Polski. Warsztaty miały na celu ekologiczną edukację, wpajanie szacunku do przyrody i szukanie sposobów na jej ochronę i zachowanie dla przyszłych pokoleń. Tutaj także młodzi ludzi zwiedzali Białowieżę, brali udział w spływach kajakowych i wędrowali w chmurach w Parku Linowym.

Uczestnicy każdego z obozów, półkolonii, warsztatów mogli rozwijać się duchowo, poznawali ciekawe sposoby na spędzane wolnego czasu, zdobywali nowe znajomości i radośnie spędzali wakacyjny czas pamiętając o Panu Bogu.

Za ten wspólnie spędzony czas pragniemy podziękować kadrze, która nie miała łatwego zadania, ponieważ czuwała nie tylko nad atrakcjami dzieci i młodzieży, ale również nad ich bezpieczeństwem. Słowa podziękowania kierujemy do Księży i Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, którzy czuwali, by ten czas był wartościowo przeżyty z Panem Bogiem. Dziękujemy rodzicom, że  po raz kolejny zaufali nam i powierzyli nam swoje pociechy w czasie wakacji. A Wam - Młodzi Przyjaciele dziękując za wspólnie przeżyte wakacje, życzymy by rozpoczynający się rok szkolny był dla Was owocny, czerpcie z niego ile tylko możecie i do zobaczenia już podczas ferii zimowych!