Czwartek 27 lutego 2020r.
Imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny
» Ogólnopolskie Ekologiczne Forum Modzieży
 

Czyńcie sobie ziemię poddaną – ekologia darem Bożym
 
     Pierwsze Ogólnopolskie Ekologiczne Forum Młodzieży, zorganizowane na terenie Puszczy Białowieskiej, z inicjatywy ks. Tomasza Duszkiewicza – Duszpasterza Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, oraz Ministra Środowiska, to wydarzenie, którego celem było przypomnienie fundamentów chrześcijańskiej ekologi. Hasło Forum - „Czyńcie sobie ziemię poddaną” – ekologia darem Bożym. Patronat nad uroczystością objęli J.E. Ks. Bp Tadeusz Lityński (Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej,  Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, oraz prof. Jan Szyszko (Minister Środowiska). Forum, trwające od 9 do 11 czerwca, zostało przygotowane przez wiele środowisk, przede wszystkim przez: Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, Miasto Hajnówka, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, Ligę Ochrony Przyrody, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, Stowarzyszenie Santa, przy współpracy Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej.   
     W Forum wzięły udział 754 osoby, w tym uczniowie techników leśnych z całej Polski, oraz klas mundurowych okolicznych liceów ogólnokształcących, Skauci Europy, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. 

     W uroczystej inauguracji pierwszego Ekologicznego Forum Młodzieży udział wzięli, poza wspomnianym Ministrem Środowiska, także Wiceminister Środowiska Andrzej Konieczny i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Konrad Tomaszewski. Tego dnia w amfiteatrze w Hajnówce, podczas otwarci,a Minister Jan Szyszko zaznaczył, że ...aby przyroda miała się dobrze, powinniśmy pamiętać o przesłaniu Boga, które zawarte jest w Piśmie Świętym w Księdze Rodzaju „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Natomiast ojciec Stanisław Jaromi franciszkanin – Przewodniczący Ruchu Ekologicznego Św. Franciszka z Asyżu, zaznaczył, że to człowiek jest najdoskonalszym stworzeniem Pana Boga i że człowiek powinien mądrze, oraz z zamysłem Pana Boga zarządzać ziemią i wszystkim, co ją stanowi.


     Drugi dzień Ekologicznego Forum Młodzieży przeznaczono na zajęcia terenowe w Puszczy Białowieskiej. Leśnicy z puszczańskich nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka przygotowali pięć tras prezentujących przekrój drzewostanów i gospodarkę ochronną prowadzoną na terenie Puszczy. Jeden z punktów trasy,  przygotowany przez Straż Graniczną, to przejściu graniczne w Białowieży, dla pieszych i rowerzystów, dzięki czemu uczestnicy Forum mieli okazję  zobaczyć unijny pas graniczny. Młodzież mogła także obserwować pracę patrolu pograniczników, z psem tropiącym. Dodatkowo, jedna z tras zajęć terenowych, przewidywała spływ kajakowy po rzece Narewka.
  
      Po części terenowej, w amfiteatrze w Hajnówce, zorganizowano spotkanie młodzieży z profesorem entomologii Jackiem Hilszczańskim, który opowiedział o gradacji kornika drukarza i jej skutkach w Puszczy Białowieskiej. Profesor odczytał postulaty uczestników Forum, dotyczące obecnej sytuacji w Puszczy. Młodzież mogła również zapoznać się z efektami inwentaryzacji Puszczy Białowieskiej, którą zaprezentował mgr inż. Jan Tabor. Za konieczne młodzież uznała m.in. czynną walkę z kornikiem drukarzem, czyli usuwanie drzew świeżo zaatakowane przez owada, a także informowanie i edukowanie społeczeństwa o pracach leśników chroniących Puszczę. Uczestnicy Forum podkreślili w postulatach, że według nich najlepszą formą ochrony Puszczy, jest jej tzw. ochrona czynna. Prelegentami byli także: dr hab. Rafał Paluch (kierownik Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży), dr hab. Rafał Zapłata (archeolog Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), ojciec Stanisław Jaromi i ks. Wiktor Ojrzyński. Prof. Zapłata omówił wyniki badań na terenie Puszczy, podczas których odkryto i zinwentaryzowano kolejne ślady dawnej obecności ludzi. Natomiast ks. Wiktor Ojrzyński, w odniesieniu do nauczania kościoła, ukazał znaczenie i wagę ekologii we współczesnym świecie. Z kolei Dyrektor Generalny Lasów Państwowych określił młodzież jako przyszłość Lasów Państwowych. 
 

 
  Na zakończenie Ekologicznego Forum Młodzieży, w Ośrodku Edukacji Leśnej Jagiellońskie, przy współudziale Policji (w kategorii dla dziewcząt i chłopców), zorganizowano bieg z przeszkodami „Tropem Żubra”. Pomimo, że trasa nie była długa, to jednak urozmaicona licznymi przeszkodami (m.in. wspinaczka przez słomiane bale, czołganie się pod rozpiętymi nisko sznurkami, zmoczenie się w kurtynie wodnej przygotowanej przez strażaków, skakanie przez grubą kłodę drewna leżącą w błocie, drybling po rozłożonych oponach). Zwycięzcom biegu – w kategorii żeńskiej i męskiej - statuetkę żubra, wręczył wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

     Zwieńczeniem Ekologicznego Forum Młodzieży było odsłonięcie w Gruszkach – Guszczewinie (gm. Narewka) pomnika Danuty Siedzikówny (ps. Inka), pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. To tam urodziła się i wychował Inka. Uroczystościom przewodniczył J.E. Ks. Abp Tadeusz Wojda – Metropolita Białostocki. Wzięli w niej udział również kapłani z diecezji drohiczyńskiej, m.in. delegat J.E. Ks. Bp. Tadeusza Pikusa na tę uroczystość - ks. Prałat Zbigniew Niemyjski, Dziekan Hajnowski. 
Przesłanie, jakie młodzież wyniosła z Forum jest następujące - warto postępować z zamysłem Pana Boga i hasłem „Czyńcie sobie ziemię poddaną”, gdyż to daje gwarancję ładu i porządku w świecie i przyrodzie. Poza tym warto być dobrym człowiekiem i pomagać innym. Taka była Danuta Siedzikówna, ps. Inka. (KSMDD)
 

dodano: 2017-06-16        czytano: 1053 razy        autor: admin
Jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztowąaktualności KSM, wpisz poniżej swój adres mailowy.