Wtorek 7 kwietnia 2020r.
Imieniny: Hermana, Rufina, Donata
» Idźcie i głoście - Festiwal za nami


„Idźcie i głoście” pod takim hasłem odbył się XXIV  Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej Śpiewajmy Panu Podlasie 2017. Przez dwa dni 13 i 14 maja br. w Bielskim Domu Kultury młodzi ludzie prezentowali swoje talenty. Spośród 29 podmiotów jury wyłoniło laureatów.


 

Mszą św. w bielskiej bazylice rozpoczął się dzień przesłuchań do Festiwalu. Przewodniczył jej i słowo Boże wygłosił dyrektor imprezy, ks. Sylwester Falkowski. Odniósł się do postaci Matki Bożej i pasji oraz talentu śpiewania.

Z różnych zakątków diecezji przybyli młodzi ludzie, aby indywidualnie lub zespołowo wykonać przygotowane utwory muzyczne o tematyce religijnej, lub patriotycznej. Uczestnicy do konkursu przystąpili w siedmiu kategoriach. Występy oceniało jury w składzie: Małgorzata Bil-Jaruzelska, Łukasz Kraujutowicz, Alicja Minarczuk.

Jury najlepiej oceniło:
- w kategorii solistów do lat 10 - Laurę Kamińską z Bielska Podlaskiego,
- w kategorii solistów 11-14 lat - Bartłomieja Kiełsę z Bielska Podlaskiego,
- w kategorii solistów 15-17 lat - Zuzannę Dworakowską z Łap,
- w kategorii scholi dziecięcej - scholę z parafii Niepokalanego Serca N.M.P. w Łochowie,
- w kategorii scholi młodzieżowej - scholę z parafii Niepokalanego Serca N.M.P. w Łochowie,
- w kategorii zespołów wokalnych - Karolinę Szkop i Szymona Dzikowskiego ze Skrzeszewa,
- w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych – wyróżnienie otrzymały Julia i Wiktoria Borowik z Bielska Podlaskiego.

Zwieńczeniem konkursu był uroczysty Koncert Galowy, też w Bielskim Domu Kultury. Laureaci, którzy zajęli pierwsze, drugie i trzecie miejsca, oraz wyróżnienia, mieli okazję zaprezentować przygotowane utwory po raz kolejny, ale przed szerszą publicznością. Podczas gali zwycięzcom zostały wręczone nagrody w postaci instrumentów muzycznych, oraz sprzętu multimedialnego. Pozostali uczestnicy otrzymali wejściówki do Parku Linowego w ośrodku NOE w Broku.

Konkurs nie mógłby odbyć się, gdyby nie sponsorzy, tj.: firma "Pronar" z Narwi i "Suempol" z Bielska Podlaskiego.

Organizatorem Festiwalu było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Patronat honorowy objął ks. bp Tadeusz Pikus oraz ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, patronat medialny Tygodnik Katolicki Niedziela.

Od wielu lat Festiwal odkrywa młode talenty z diecezji drohiczyńskiej i daje szansę dalszego muzycznego rozwoju. Celem Konkursu jest również promocja wartości religijnych i patriotycznych jako forma wychowania, ewangelizacji i jedności. Uczestnicy mają okazję na forum diecezjalnym podzielić się swoimi zdolnościami wokalno – instrumentalnymi. Marzeniem organizatorów jest, aby z roku na rok coraz więcej scholi, grup i zespołów włączyło się w Festiwal, jak również kontynuowało swoje pasje muzyczne w wspólnotach parafialnych.

(tekst  - Mateusz Stefaniuk,
foto - Bartosz Zawadzki i admin
)

 

     Więcej zdjęć w galerii. 

 

 
dodano: 2017-05-17        czytano: 389 razy        autor: admin
Jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztowąaktualności KSM, wpisz poniżej swój adres mailowy.