Piątek 29 marca 2024r.
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
» Dni w Diecezji za nami..

Gdy dwa lata temu dowiedzieliśmy się, że w 2016 roku Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce w Krakowie byliśmy dumni, a radość wypełniła nasze serca. Myśleliśmy jeszcze tyle czasu do tego wydarzenia... a już jest ono za nami. Przygotowania trwały juz od kolejnego dnia po ogłoszeniu przez Papieża Franciszka miejsca kolejnego ŚDM. Powołanie zespołu koordynatorów, zebranie grupy wolontariuszy, utworzenie diecezjalnego centrum ŚDM to tylko początek przygotowań do tego, aby goście z zagranicy zapamiętali pobyt w Diecezji Drohiczyńskiej na długie lata.

W ramach Międzynarodowych Dni w Diecezji Drohiczyńskiej w dn. 20-25 lipca gościliśmy grupę młodzieży z Włoch (Diecezja Arezzo z ks. Andrzejem Zalewskim kapłanem pochodzącym z naszej Diecezji), Rosji (z Moskwy, Rostowa nad Donem oraz Soczi z ks. Ireneuszem Izdebskim kapłanem pochodzącym z naszej Diecezji) i Ukrainy. Młodzież mieszkała w Siemiatyczach, Drohiczynie i Łochowie. Przybyli do nas ze swoimi kapłanami i siostrami zakonnymi, pokonując tysiące kilometrów. Goście z zagranicy wybrali Diecezję Drohiczyńską, aby poznać kulturę i polskie zwyczaje. Cieszymy się, że wybrali Podlasie na swój przystanek przed wydarzeniami centralnymi w Krakowie i spotkaniem z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Rozpoczęcie Dni w Diecezji i uroczyste powitanie wszystkich przybyłych zagranicznych gości odbyło się w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, gdzie wspólnie modliliśmy się podczas Apelu Jasnogórskiego poprzedzonego tanecznym wieczorem integracyjnym. Czwartek minął na zwiedzaniu Podlasia pod hasłem „Przyjmij Miłosierdzie”. W Kościele Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim ks. Robert Grzybowski – Dyrektor Drohiczyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji wygłosił krótka katechezę, w której ukazał różnicę miedzy człowiekiem żyjącym w grzechu, a tym żyjącym w zgodzie z Panem Bogiem. Tylko przyjęcie Miłosierdzia jest lekarstwem na wrodzony bunt, który nie chce zaakceptować swojego życia takim jakim jest. Kolejnym punktem dnia była Msza Św. W homilii ks. Robert Grzybowski ukazał Eucharystię jako pokarm, lekarstwo w naszej drodze na Kalwarię. Po poczęstunku goście z zagranicy udali się do Hajnówki, gdzie w Hajnowskim Domu Kultury zostali przywitani po staropolsku - chlebem i solą. Następnie obejrzeli film mówiący o mieście i Puszczy Białowieskiej, dumy i chluby Hajnówki, zwiedzili prawosławny Sobór św. Trójcy, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół św. Cyryla i Metodego. Kolejnym punktem było zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieży. Niektórzy Włosi po raz pierwszy w życiu widzieli z bliska dzikie zwierzęta. Leśniczówka w Białowieży zaprosiła gości z zagranicy na tradycyjny polski obiad z tańcami i przyśpiewkami. Nie mogło także zabraknąć zarówno włoskich jak i rosyjskich piosenek. Wieczorem po zwiedzeniu wschodniej części naszej Diecezji młodzi Włosi, Rosjanie i Ukraińcy przyjechali do Siemiatycz na koncert zespołu „Strona B” i „Porozumienie” zorganizowany przez Siemiatycki Ośrodek Kultury na czele z dyrektorem Jolantą Sidorowicz. Przed publicznością zgromadzoną w siemiatyckim amfiteatrze wystąpił także ukraiński zespół Brawo.

Piątkowy dzień pod hasłem „Kalwaria – dla Jego bolesnej męki” rozpoczął się od drogi krzyżowej w Serpelicach – Kalwarii Podlaskiej. Rozważania czytane były w czterech językach. Młodzież niosąc krzyż – kopię symboli Światowych Dni Młodzieży rozważali mękę Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela. W Serpelickim kościele została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Pikusa. Po części dla ducha, przyszedł czas na „coś” dla ciała. Międzynarodowy spływ kajakowy rzeką Bug oraz zwiedzanie Siemiatycz i Drohiczyna to piątkowe popołudniowe propozycje dla naszych gości. Wielu z nich pierwszy raz siedziało w kajaku, co zapamiętają z pewnością na długi czas. Pogoda mimo, że nie rozpieszczała tego dnia, nie przestraszyła młodych ludzi, którzy przecież niczego się nie boją. Wieczorem w katedrze Drohiczyńskiej odbyła się adoracja krzyża prowadzona przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Dzień intensywny ale bogaty duchowo zakończył wspólny Apel Jasnogórski. Na pamiątkę tego spotkania każdy otrzymał lampion z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, Matki Kościoła oraz św. Jana Pawła II.

Sobota powitała wszystkich słońcem i zwiedzaniem Mazowsza pod hasłem „Miej Miłosierdzie dla nas”. Rano Włosi, Rosjanie i wolontariusze przybyli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim, gdzie wysłuchali katechezy ks. Roberta Grzybowskiego, który ukazał sens krzyża i kary Bożej bez przyjęcia których nie można doświadczyć Miłosierdzia. Bóg otacza nas opieką dzięki której możemy pojąć krzyż, cierpienie i kryzysy. Ks. Robert mówił także o tym, że nie ma miłości bez prawdy. Po poczęstunku w Domu Miłosierdzia młodzi udali się do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince – gdzie poznali historię ludzi przebywających w obozie zagłady znajdującym się w tym miejscu ponad 70 lat temu. Harcerze poprowadzili zebranym modlitwę Anioł Pański. Niedaleko Treblinki znajduje się Bazylika Mniejsza Diecezjalne Sanktuarium Trójcy Świętej w Prostyni, którą także zwiedzili goście z Włoch, Rosji i Ukrainy, a także uczestniczyli we Mszy Św. pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Dydycza. Na obiad młodzież udała się do Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji w Broku, prowadzonego przez KSM Diecezji Drohiczyńskiej. Tego dnia grupy przedstawiły scenki opowiadające legendę ze swojego kraju, a także zatańczyły popularny, nie tylko na Podlasiu - taniec belgijka. Wśród koron drzew rozbrzmiewał także hymn ŚDM w różnych językach. Goście z zagranicy mogli także możliwość odbyć podniebny spacer po linach w Parku Linowym, z którego chętnie skorzystali.

Niedziela była tzw. dniem w rodzinach pod hasłem „Bądź świadkiem Miłosierdzia”. Rozpoczęła się od wspólnej Eucharystii w kościele WNMP w Siemiatyczach pod przewodnictwem Ordynariusza naszej Diecezji i abp Ricardo Fontana. Siostry Karmelitanki po Mszy św. zaprosiły gości wraz z rodzinami u których mieszkają na kawę i coś słodkiego. Niedziela była dniem, który młodzież z zagranicy spędziła razem z rodzinami. Uczestniczyli m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Kultura bez granic i Międzynarodowych Targach Pogranicza w Siemiatyczach. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach na podsumowaniu Międzynarodowych Dni w Diecezji Drohiczyńskiej. Był to czas  ostatnich wspólnych tańców i zabaw a także podziękowań tym wszystkim którzy przyczynili się do tego, aby Tydzień w Diecezji przeżywany w ramach Światowych Dni Młodzieży, który jest przygotowaniem do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie, przebiegał w miłej atmosferze, był bezpieczny i dobrze zorganizowany. Nie brakowało łez wzruszeń ale i uśmiechów na twarzy młodych Włochów i Rosjan, a także rodzin goszczących w swoich domach młodych w tych dniach. Dzień zakończył Apel Jasnogórski połączony z adoracją Najświętszego sakramentu prowadzony przez Ruch Światło-Życie z naszej Diecezji na czele z ks. Dariuszem Kucharkiem.

Czas szybko mija i już w poniedziałek po Mszy Św. w Łochowie Włosi, Rosjanie i grupa młodzieży z naszej Diecezji wyruszyła pociągiem i busami do Krakowa na centralne wydarzenia ŚDM. Był to czas który z pewnością zapamiętają nie tylko nasi goście ale także i my, mieszkańcy Diecezji Drohiczyńskiej którzy znaleźli czas by wziąć czynny udział w obchodzie Dni w Diecezji. W każde miejsce, do którego przez 6 dni pobytu w naszej Diecezji przybyli goście z Włoch, Rosji i Ukrainy byli przyjmowani z uśmiechem i otwartym sercem.  Podlaska gościnność nie zna granic. Wiele osób bało się i zadawało sobie pytanie czy bariera językowa nie będzie przeszkodą w porozumiewaniu się z gośćmi podczas pobytu w naszej Diecezji ale po pierwszym spotkaniu nie mieli wątpliwości, że liczy się język serca, a różne języki którymi posługujemy się na co dzień nie stanowią przeszkody w komunikacji młodych chrześcijan.

Serdeczne podziękowania kierowane są do wszystkich tych, którzy choć w najmniejszy sposób przyczynili się i zaangażowali w organizację Tygodnia w Diecezji, który przeżywany był w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży i spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie. Dziękujemy:

  • Proboszczom i wikariuszom parafii, na terenie których przebywała młodzież z zagranicy: Siemiatycze Bobola, Siemiatycze WNMP, Drohiczyn i Łochów.
  • Rodzinom z Siemiatycz i Drohiczyna za to, że otworzyli swoje drzwi, serca goszcząc młodzież z Włoch i Rosji
  • Siostrom Urszulankom z Nurca Stacji za przyjęcie pod swój dach sióstr z Włoch
  • Proboszczom i wikariuszom z Parafii: Bielsk Podlaski Miłosierdzie, Hajnówka Podwyższenie Krzyża Św., Hajnówka św. Cyryla i Metodego, Serpelice, Sokołów Podlaski Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Prostyń, Ostrożany za otworzenie drzwi ich świątyni i miłe przyjęcie.
  • ks. prał. Zbigniewowi Niemyjskiemu – Dziekanie Hajnowskim za koordynowanie i przygotowanie pobytu gości z zagranicy i wolontariuszy w Hajnówce i Białowieży
  • Braciom Kapucom w Serpelicach za przygotowanie piątkowego obiadu
  • Dyrektorowi i pracownikom Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim za przygotowanie piątkowego słodkiego poczęstunku.
  • Wójtowi Gminy Perlejewo za nieodpłatne wypożyczenie kajaków na międzynarodowy spływ kajakowy
  • ks. Robertowi Grzybowskiemu i członkom Szkoły Nowej Ewangelizacji za świadectwo żywej wiary, katechezy i wygłoszone Słowo Boże
  • al. Eugeniuszowi Wintow za posługę tłumacza w grupie rosyjskiej
  • al. Łukaszowi Radosz za przygotowanie programu artystycznego (tańców), a także za to ze zawsze jest i wspiera swoimi pomysłami
  • ks. Andrzejowi Zalewskiemu, ks. Mariuszowi Bartosiak, ks. Dariuszowi Kucharkowi, siostrze Oldze (ta z Włoch) za posługę tłumacza w grupie włoskiej
  • ks. Piotrowi Jurczakowi dyrektorowi Administracyjnemu WSD w Drohiczynie za przyjęcie księży z Włoch i Rosji a także za posiłki wolontariuszom
  • Panu Wojciechowi Borzym – Burmistrzowi Drohiczyna za udostępnienie autokaru, który woził wolontariuszy i gości z Rosji, a także za zorganizowanie piątkowej kolacji w szkole
  • Zespołowi Szkół w Drohiczynie za przygotowanie tej kolacji.
  • Siemiatyckiemu Ośrodkowi Kultury na czele z panią dyrektor Jolantą Sidorowicz za przygotowanie czwartkowego koncertu i grilla w Amfiteatrze w Siemiatyczach, za całościowe wsparcie i życzliwość  
  • Burmistrzowi Miasta Hajnówka i Staroście Hajnowskiemu za gościnę w Hajnówce i Białowieży, a także za przekazane prezenty gościom zagranicznym
  • Proboszczowi Prawosławnego Soboru Trójcy Św. w Hajnówce za możliwość zwiedzenia świątyni
  • Rezerwatowi Pokazowemu Żubrów w Białowieży
  • Pracownikom i Wolontariuszom Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji i Parku Linowego w Broku za przygotowane atrakcje, obiad i kolacje, a także za miło spędzone całe popołudnie
  • Mediom – Radio Podlasie i Gazeta Niedziela na czele których stali: ks. Artur Płachno i Agnieszka Bolewska-Iwaniuk relacjonując na bieżąco tego co się u nas działo
  • księżom posługującym w konfesjonale
  • Firmie SUEMPOL za przekazanie ryb na piątkowy obiad
  • Zakładom Mięsnym Zakrzewscy z Kosowa Lackiego za przekazanie mięsa na grilla
  • Sponsorom Banku Brańskiemu i Firmie Pater za wsparcie finansowe
  • Panom Kierowcom, którzy bezpiecznie wozili nas po całej Diecezji
  • Gminie Rudka za udostępnienie sceny
  • Straży Pożarnej za obecność i zapewnienie bezpieczeństwa podczas spływu kajakowego
  • Policji za eskortę i zapewnienie bezpieczeństwa podczas przejazdów
  • Siostrom Karmelitankom z Siemiatycz za zorganizowanie dzisiejszego poczęstunku  w ogrodach klasztornych
  • CARITAS Diecezji Drohiczyńskiej za poprowadzenie piątkowej adoracji krzyża w Katedrze Drohiczyńskiej.
  • Harcerzom z Milejczyc i Prostyni za obecność i wspólną modlitwę w Treblince           
  • Służbie liturgicznej ministrantom i lektorom na czele z ks. Marcinem Szymanikiem za przygotowanie oparowyliturgicznej każdej Mszy Św.
  • Drohiczyńskim Warsztatom Muzyki Liturgicznej na czele z Al. Mateuszem Gołoś za oprawę muzyczną Mszy Świętych
  • Ruchowi Światło-Życie za poprowadzenie dzisiejszego apelu
  • Wolontariuszom za pomoc i posługę w tych dniach
  • Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej na czele którego stoi Mateusz Stefaniuk Prezes KSM, pracownikom biura i Ks. Sylwestrowi Falkowskiemu – mojemu zastępcy za podjęcie się trudu prowadzenie diecezjalnego biura ŚDM, a także za całościową pomoc w organizacji i przygotowaniu Dni w Diecezji oraz wyjazdu młodzieży z naszej Diecezji do Krakowa.
  • Włochom, Rosjanom i Ukraińcom za obecność; za to, że wybrali naszą diecezję jako miejsce przygotowania do spotkania z Ojcem Św. Franciszkiem w Krakowie.


dodano: 2016-07-27        czytano: 1048 razy        autor: Ewelina Trusiak




Jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztowąaktualności KSM, wpisz poniżej swój adres mailowy.