Wtorek 7 kwietnia 2020r.
Imieniny: Hermana, Rufina, Donata
» Spotkanie opłatkowe KSM
„Ten szczególny dzień się budzi
niosąc ciepło w każdą sień,
To dobroci dzień dla ludzi,
tylko jeden w całym roku taki dzień.”


W niejednej pięknej piosence związanej z tematyką najpopularniejszych i najbardziej komercyjnych świąt – Świąt Bożego Narodzenia – można znaleźć sugestię, iż Wigilia Bożego Narodzenia, to jedyny dzień-okazja na zaniechanie wszelkich sporów, pogodzenie się z odwiecznymi wrogami, rozpoczęcie ‘nowego życia’. Oczywiście jest to czas szczególny, wyjątkowy, pełen radości: czas-symbol Bożej miłości i niezmierzonej dobroci, kiedy to Niebieski Ojciec zsyła nam na ziemię swego umiłowanego Syna, który ma zbawić ludzkość. Jednak Boże Narodzenie to nie tylko Wigilia, prezenty, choinka, opłatek, kolędy... To czas na chwilę refleksji nad życiem i tym, jak w nim jest obecny Chrystus, czas na zatrzymanie się w biegu dnia codziennego, spotkanie z bliskimi, zauważenie ich, rozmowę z nimi.


Jak przystało na silnie ze sobą związaną wspólnotę - Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, ta również musiała przystanąć na chwilę, by jej członkowie mieli okazję lepiej się poznać, wymienić doświadczeniami i planami na niedawno rozpoczęty 2009 rok. Okazja ta nadarzyła się 10.01 w sokołowskim Domu Miłosierdzia.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10 obradami, w czasie których przedstawiciele zarządów poszczególnych oddziałów KSMu z całej diecezji mogli zapoznać się z przygotowywanymi przez KSM diecezjalny akcjami, przedsięwzięciami. Pod koniec obrad, każdy z obecnych oddziałów zaprezentował swoje plany na rok 2009. Była to dobra okazja do wymienienia się doświadczeniami i znalezienia nowych inspiracji na ożywienie czy poszerzenie działalności parafialnego oddziału KSMu. Następnie znalazł się czas na wspólny posiłek oraz na najważniejsze tego dnia spotkanie – spotkanie z Chrystusem w czasie wspólnej Mszy Świętej. Około godziny 15 do zgromadzonych w Domu Miłosierdzia dołączył ks. bp Antoni Dydycz, który skierował do młodzieży swoje słowo.


Razem z zebranymi wysłuchał rocznego sprawozdania z działalności diecezjalnego KSMu, a także obejrzał część artystyczną przygotowaną przez oddział z Kamionny. Proste scenki znane doskonale z codziennego życia pokazały różne postawy wobec wydarzenia, jakim jest Boże Narodzenie, ale także wobec drugiego człowieka i obecnego w nim Chrystusa. Skłoniły do refleksji do sposobu, w jaki postrzegamy innych ludzi i jak się do nich odnosimy. Po części artystycznej przedstawiciele oddziałów parafialnych mogli złożyć na ręce księdza biskupa roczne sprawozdania z własnej działalności w parafii. Następnie nadszedł czas na złożenie sobie życzeń i podzielenie się opłatkiem, który jest symbolem wzajemnej miłości, zgody i pojednania, jakie przynosi z sobą nowonarodzona Boża Dziecina. Po wspólnym poczęstunku wszyscy wrócili do domów.


Miejmy nadzieję, że każdy z uczestników tego spotkania wrócił do swoich codziennych obowiązków, także tych w KSMie, z cięższym bagażem doświadczeń i świeżym zapałem do pracy, podejmowania trudów i przezwyciężania wszelkich przeszkód. Początek roku kalendarzowego jako czas postanowień niech skłoni każdego KSMowicza do podjęcia nowych wyzwań takich, jak większe zainteresowanie sprawami otaczających nas ludzi, otwarcie na nich i pomoc im, aktywne uczestnictwo w życiu KSMu i Kościoła czy praca nad sobą.
Katarzyna Kresa

dodano: 2009-04-17        czytano: 1629 razy        autor: Paulina Rutkowska
Jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztowąaktualności KSM, wpisz poniżej swój adres mailowy.