Wtorek 23 kwietnia 2024r.
Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
»  Akcja płyta
Akcja Płyta, czyli niepotrzebne krążki CD i DVD
To już kolejna akcja z serii „odpady na wartościowe wypady”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej widząc problem coraz bardziej zanieczyszczanego środowiska, organizuje kolejną akcję, jaką jest zbiórka starych, niepotrzebnych, nawet uszkodzonych płyt CD/DVD.

Często robimy porządki w swoich zbiorach płyt z nagranymi najlepszymi utworami muzycznymi na dany czas; dawnymi dobrymi grami, których już nawet nie możemy uruchomić na swoich komputerach z racji na postęp technologiczny, bo nasz sprzęt już jest "za nowy" na przestarzałe gry; danymi, które nigdy się nam już nie przydadzą. Znaczną część niepotrzebnych krążków wyrzucamy, nie wiedząc, że mogą one dać komuś jeden mały uśmiech i radość z wyjazdu wakacyjnego ;)

Jak możesz pomóc?
Po prostu nie wyrzucaj starych płyt, bo te mogą się przydać w celu odzyskania surowców, które mogą być ponownie wykorzystane do produkcji nowych CD/DVD. Zebrane krążki możesz przekazać do biura KSM (ul. Kościelna 10,  17-312 Drohiczyn, tel. 85 655 77 55), lub dla koordynatorów innej akcji KSM „Zbieramy nakrętki” odpowiedzialnych za dany rejon.

Idea akcji:
- ochrona środowiska przed kolejnymi zanieczyszczeniami,
- uśmiech dzieci, które mogą wyjechać na wypoczynek dzięki pieniądzom pozyskanym z akcji.

Co zrobić, jeżeli na płycie znajdują się ważne informacje, które nie chciałbym aby zostały odtworzone?
- płyty trafiają od razu do firmy recyklingowej, gdzie nikt ich nie będzie odtwarzał, jednak jeżeli masz wątpliwość co do tego i chcesz mieć pewność, że dane nie zostaną odtworzone, wystarczy płytę mocno zarysować cyrklem z obu stron, wtedy płyty nie będzie można już otworzyć.

Jeżeli niektóre płyty są połamane i posiadasz tylko ich drobne kawałki, czy się nadają?
- uszkodzone, pęknięte i połamane płyty również nadają się do przetworzenia, jednak firmy odbierające surowiec wolą, jeżeli są one w jednym kawałku (wynika to z łatwiejszego ich przechowywania i transportu).

mamy już 1010 kg płyt
(na dzień 31.12.2013r.)i zbieramy nadal !!!!

Przelicznik sukcesu:
- 1 kg płyt CD/DVD – ok. 50 szt. = około 1 zł
- 600 kg płyt CD/DVD – ok. 30 000 szt. = około 600 zł = jedno zadowolone z wakacji dziecko

Instytucje i firmy wspierające akcję:
  • Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Delegatura w SiedlcachJeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztowąaktualności KSM, wpisz poniżej swój adres mailowy.