Sobota 16 lutego 2019r.
Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
» Rekolekcje z Bł. Karoliną Kózkówną - w parafii Chojewo
W diecezji drohiczyńskiej od 23 listopada 2008 trwa wędrówka relikwii Błogosławionej Karoliny Kózkówny – patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Do tej pory Błogosławiona Karolina Kózkówna odwiedziła blisko 20 parafii. Uczestniczyła w rekolekcjach młodzieżowych i wielkopostnych, uroczystościach 18-go listopada i wielu innych inicjatywach. Po dwóch latach wędrówki po diecezji drohiczyńskiej, dotarła do parafii Chojewo, gdzie w dniach 12-14.03.2010r., z inicjatywy młodzieży z oddziału KSM i ich księdza asystenta, odbyła się peregrynacja Jej relikwii.
Bł. Karolina Kózkówna, szesnastoletnia męczennica w obronie czystości jest patronką młodzieży zrzeszonej w KSM, wzorem podążania za Chrystusem. Jej postać jest przykładem istotnych dla młodych ludzi wartości, takich jak służba bliźniemu czy zaufanie i miłość do Boga. Męczeńska śmierć Karoliny Kózkowny podkreśla ogromne znaczenie czystości przedmałżeńskiej.
Peregrynacja była ważnym elementem przygotowań do Święta Zmartwychwstania Pańskiego – wielkopostnych rekolekcji parafialnych. Nasze spotkanie z bł. Karoliną Kózkówną rozpoczęliśmy od czuwania, w czasie którego odmówiliśmy różaniec w intencji młodzieży naszej parafii. Trwając w modlitewnym zamyśleniu nad przesłaniem, które zostawiła nam nasza Patronka przez swoje życie i męczeńską śmierć, rozważaliśmy kolejne tajemnice Różańca Świętego.
Ks. Krzysztof Mielnicki, duchowy opiekun naszych rekolekcji, przewodniczył Mszy Św. kierowanej do młodzieży. Ksiądz rekolekcjonista, w przekazywaniu treści, posługiwał się różnymi rekwizytami. Były pomocne w obrazowaniu kazania i pomogły nam zrozumieć prawdziwe wartości, którymi powinniśmy się kierować, aby nie błądzić na ścieżkach życia. Zwłaszcza, że dzisiejszy świat proponuje nam tak wiele dróg i możliwości, a nam trudno jest wybrać te właściwe. Nie zawsze łatwa droga jest dobrą drogą.

Następne spotkanie z naszą Patronką odbyło się w sobotę. Spotkaliśmy się na Mszy Świętej o godzinie 900. Była to Msza Św. dla młodzieży i ich rodziców. Ksiądz Krzysztof Mielnicki mówił o potrzebie wychowania i związanych z nim problemach.
 

Po południu młodzież zgromadziła na Koronce do Miłosierdzia Bożego z bł. Karoliną oraz na konferencji rekolekcyjnej dla młodzieży. Jej tematem był problem wolności i szczęścia w życiu młodego pokolenia.
Niedzielna Msza Św. z Patronką młodzieży, zakończyła się wspólną modlitwą KSM-owiczów o czystość. Po Mszy Św. odśpiewaliśmy hymn KSM, była tez okazja adoracji relikwii przez ucałowanie.

Podczas tych wyjątkowych dni młodzież gromadziła się bardzo licznie. Chętnie uczestniczyła w spotkaniach, przygotowywała oprawę liturgiczną Mszy Św. i nabożeństw.

Podczas peregrynacji członkowie oddziału KSM rozprowadzali materiały związane z bł. Karoliną Kózkówną – obrazki z wizerunkiem Bł. Karoliny, katechezy i materiały pomocnicze, modlitewniki. W ten sposób umożliwili przybliżenie postaci Bł. Karoliny wszystkim parafianom z Chojewa.

Czas tych rekolekcji był wyjątkowy. Pomógł nam – młodym zrozumieć, jak bardzo Bóg umiłował człowieka, i jak człowiek powinien na tę miłość i odpowiadać swoim codziennym życiem. Niech słowa modlitwy KSM-owicza „Prowadź nas do nieba drogą czystości, pokory i ubóstwa, drogą wierności Bogu do końca i miłości bliźniego ponad śmierć. Daj nam być we współczesnym świecie odblaskiem chwały Boga” towarzyszą nam na każdym kroku.Wioleta Pietraszko
prezes Oddziału KSM w Cholewie

Aleksandra Stankiewicz
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
dodano: 2010-03-25       data modyfikacji: 2010-03-25 11:28:46       autor:Jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztowąaktualności KSM, wpisz poniżej swój adres mailowy.