Czwartek 17 stycznia 2019r.
Imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana
» Świetlica PROMYK DNIA w Rudce ma już roczek
        Świetlica „PROMYK DNIA” w Rudce rozpoczęła swoją działalność 16 października 2009 r. i dlatego też w tym roku wybrano tę samą datę na podsumowanie jej działalności.
        Zaproszono tych, którzy pomagali w jej tworzeniu i realizowaniu jakże bogatego programu. Na uroczystość przybyli p. Marek Hołubicki - prezes OSCHOW - realizator programu, jego córka Ania - koordynator świetlicy, ks. Andrzej Lubowicki – asystent KSM Diecezji Drohiczyńskiej - patrona naszej świetlicy, ks. Rafał Pokrywiński – pomysłodawca świetlicy, blisko rok z nią współpracujący, szefowie instytucji, prezesi stowarzyszeń, opiekunowie i księża oraz wolontariusze z zaprzyjaźnionych świetlic.


 
         Po przywitaniu gości przez pana Wójta młodzież króciutko przedstawiła sylwetkę Papieża, zwracając uwagę na Jego szczególną miłość do dzieci. Wraz z gośćmi zaśpiewano ukochaną piosenkę Papieża „Barkę”.

 My, naśladując Ojca Świętego staramy się dawać radość, ciepło i odpowiednio organizować wolny czas dzieciom i młodzieży z naszej miejscowości. Realizujemy to poprzez program „Ograniczanie wykluczania społecznego oraz wyrównywanie szans u dzieci z terenów wiejskich i małych miast”. Nasza świetlica mieści się w budynku Urzędu Gminy, który pokrywa wszystkie koszty jego utrzymania. – mówi opiekun świetlicy.

          Podczas sobotniej uroczystości w kierunku p. Wójta popłynęły słowa podziękowania za zrozumienie potrzeb dzieci i młodzieży dla których ta świetlica stała się miejscem spotkań, odpoczynku i twórczej pracy. Wyrazy wdzięczności za wspaniałą współpracę i wsparcie skierowane zostały również do głównego sponsora programu - firmy farmaceutycznej GlaxoSmithKline, realizatora programu - p. Marka Hołubickiego, koordynatorki – Ani Hołubickiej, asystenta KSM, ks. Proboszcza Ryszarda Zalewskiego, ks. Rafała Pokrywińskiego, obecnego wikariusza - ks. Łukasza Kuźmy, lokalnych sponsorów, opiekunów i księży zaprzyjaźnionych świetlic, wolontariuszy oraz rodziców.

         W ciągu minionego roku dzieci z mojej świetlicy miały szansę przeżyć wiele radosnych chwil i zobaczyć wiele interesujących miejsc. Wyjazdy, których było aż 10, wynikały z działań programowych lub były naszym pomysłem. Dzięki uprzejmości p. Wójta prawie wszystkie przejazdy były bezpłatne.
          Promyk Dnia to świetlica otwarta dla każdego i dlatego też rozpiętość wiekowa jej uczestników wahała się od 5 do 16 lat. Ale to nie stanowiło barier w doborze zajęć dla tak zróżnicowanej wiekowo grupy. A było z czego wybierać…
         
          Po podziękowaniach przyszedł czas na podsumowanie naszych działań i osiągnięć. Były to m.in.:
    Andrzejki - loteria, zabawy, tańce, wróżby, bardzo ciekawa dekoracja; Wyjazd na lodowisko (cały autokar); Spotkanie opłatkowe; Sylwester; Konkurs Pastorałek i Kolęd; Półzimowisko (wzięło udział 40 osób – 2 wyjazdy + kulig, Dzień Babci i Dziadka, na którym przedstawiono dwie inscenizacje); Misterium Męki Pańskiej - 45 osób biorących udział w przedstawieniu; Rajd Bug Rzeką Życia - konkurs Odpadowa Moda (I miejsce za suknię ślubna z torebek foliowych), udział w akcji KSM Odpady na wartościowe wypady, polegającej na zbieraniu plastikowych nakręte, Powitanie Lata - byliśmy współorganizatorami festynu organizowanego przez Urząd Gminy Rudka; loteria(uzyskaliśmy z niej ok. 700 zł), konkurencje dla dzieci i młodzieży przygotowane przez rodziców dzieci ze świetlicy - udział wzięło ok. 75 dzieci; Razem Dla Polski Wschodniej - festyn w Ciechanowcu- przygotowaliśmy konkurs Produkt Regionalny, Wyjazd do Włoch - 12 dniowy pobyt we Włoszech 15-osobowej grupy dzieci z mojej świetlicy; Półkolonie - 4 wycieczki, bezpłatne obiady, zajęcia teatralne, taneczne, muzyczne, plastyczne, tresura psów itd. I wyjazd, na który czekali z niecierpliwością i do którego bardzo solidnie przygotowywali się. Był to III Słoneczny Zlot Świetlic w Strzelnie, gdzie spotkało się ponad 200 dzieci i opiekunów z całej Polski

          Zlot był okazją do zintegrowania środowiska podopiecznych świetlic z całego kraju. Miał też walor edukacyjny. Poznaliśmy bardzo ciekawe, historyczne miejsce –Strzelno. Przygotowując się do konkursu pisemnego poznaliśmy zwyczaje i historie różnych plemion słowiańskich.
         Przygotowaliśmy również przedstawienie słowiańskie - DZIADY Adama Mickiewicza, które wywarło na widzach ogromne wrażenie. Otrzymaliśmy za nie pierwsze miejsce. Odrobina rywalizacji pojawiła się również w czasie konkursu, podczas którego należało zaprezentować swój region. Tu uplasowaliśmy się na drugim miejscu.
         Gościem specjalnym Zlotu był Jaś Mela, zdobywca dwóch biegunów, uczestnik wyprawy na Elbrus. Wrażeń artystycznych zapewnili nam Maciej Jachowski i Daniel Wieleba, którzy poprowadzili i zaśpiewali na Gali.


 
          Podczas Sobotniej Gali podopieczni zaprezentowali gościom sztukę, którą przygotowali na Słoneczny Zlot. Dzieci zostały nagrodzone głośnymi brawami.
          Po prezentacji dorobku głos zabrali goście, życząc wspaniałej pracy i osiągania dalszych sukcesów. Na torcie zapłonęła świeczka i tradycyjnie, tak jak to na urodzinach, strzelił korek od szampana. Rozpoczęły się luźne rozmowy, wymiana doświadczeń, omawianie wspólnych planów na przyszłość. Pyszne smakołyki na tę uroczystość przygotowali rodzice dzieci i młodzieży przychodzącej na świetlicę.
          Uważam, że rok pracy świetlicy PROMYK DNIA w Rudce był bardzo owocny i bardzo cieszę się, że powstanie tej świetlicy mogło dać radość dużej grupie dzieci i młodzieży z naszego środowiska.

Opiekun świetlicy
Maria Smorczewska
 
dodano: 2010-10-22       data modyfikacji: 2010-10-22 14:33:44       autor: Maria SmorczewskaJeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztowąaktualności KSM, wpisz poniżej swój adres mailowy.