Czwartek 19 kwietnia 2018r.
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
» Finał Regionalnego Konkurs Wiedzy Biblijnej w Kalnicy
6 czerwca 2013 roku - po co najmniej kilku dniach niepogody od rana przygrzewało piękne słońce. To mogło oznaczać tylko jedno - nadszedł dzień finału Regionalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Spotkania z Biblią". Tego roku odbył się on już po raz trzeci pod hasłem: "Trzymajcie się mocno Słowa Życia" /Flp 2,16/ . Konkurs został zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Glinniku, dyrektora Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego w Drohiczynie ks. dra Krzysztofa Mielnickiego, Dekanat Brański, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej i Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Bielsk Podlaski. Honorowym patronatem objęli go: JE Antoni Pacyfik Dydycz, Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel, Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik, Stowarzyszenie Parafiada, Wójt Gminy Brańsk Krzysztof Jaworowski, zaś patronatem medialnym Katolickie Radio Podlasie, Niedziela Podlaska, portal podlasie24.pl.

To „święto spożywania Biblii" z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Młodzież z dwóch województw podlaskiego i mazowieckiego startuje w etapie szkolnym, aby później móc reprezentować swoje szkoły na finale w Kalnicy. Należy docenić 635 uczestników tego etapu i ich opiekunów, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach nie wszyscy potrafią poświęcić swój czas na czytanie Pisma świętego i tak solidne studiowanie treści Nowego Testamentu (w tym roku Ewangelii wg św. Marka i tekstów dotyczących życia i działalności św. Piotra).

Konkurs tradycyjnie rozpoczęto od powitania wszystkich przybyłych przez panią Ewę Zawadzką – dyr. PG w Glinniku oraz krótkiego montażu słowno-muzycznego, który był uwielbieniem Boga w Jego Słowie. Słowie, które nie tylko daje światło i wiedzę, ale dotyka serca. Zachwyt nad nim wyraziła Wioletta Zawadzka słowami utworu „Prolog”, autorstwa s. Hilarii Szałygi, rozpoczynającym się tak: „Prześliczne są twoje wiersze…!/ To Ewangelia jest taka!” oraz Anna Niemyjska i Kamila Czarkowska kanonem „W Tobie jest światło”. Po części oficjalnej, 46 finalistów z 33 szkół rozpoczęło zmagania z testem, zaś ich opiekunowie udali się na spotkanie z przedstawicielami Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Drohiczyńskiej – diecezjalnym koordynatorem p. Jadwigą Porzezińską i p. Dariuszem Rutkowskim ze wspólnoty Emmauel z Ciechanowca.

Po 90-cio minutowym wysiłku umysłowym gimnazjalistów przyszedł czas na posiłek, a następnie na długo oczekiwaną przez wielu pracę w grupach. Był to nie tylko wykonywanie wyznaczonych zadań, ale przede wszystkim integracja. Wśród zadań znalazło się: tworzenie plakatu na temat związany z hasłem tegorocznego konkursu, rzuty piłki do kosza i odgadnięcie nazw roślin „ukrytych” w Piśmie świętym.

Na czas podsumowania konkursu i ogłoszenia wyników przybyli Biskup Drohiczyński Antoni Dydycz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ks. prał. Zbigniew Rostkowski (opiekun konkursu od strony merytorycznej), dziekan brański ks. prał. Janusz Łoniewski oraz kapelan harcerstwa i dziekan hajnowski ks. prał. Zbigniew Niemyjski, p. wicekurator Wiesława Ćwiklińska, wójt Gminy Brańsk Krzysztof Jaworowski, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej Monika Pietraszko oraz skarbnik zarządu Ewelina Trusiak.

Oto laureaci III Regionalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej Spotkania z Biblią: wyróżnienia otrzymali Maria Bukowska z Gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Warszawie, Ewelina Pyzińska z Zespołu Szkół w Ostrówku, Ewelina Młodzianowska z Gimnazjum w Glinnku, Grzegorz Rogoziński z Zespołu Szkół w Prostyni, Mateusz Krasowski i Izabela Śliwińska z Gimnazjum w Oleksinie oraz Michał Fedorczyk z Zespołu Szkół w Kamionnie, natomiast trzecie miejsce przyznano Karolinie Gołaszewskiej z Zespołu Szkół w Brańsku, drugie miejsca otrzymały: Wioletta Zawadzka, również z Zespołu Szkół w Brańsku i Izabela Ciulak z Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie, a pierwsze miejsce zajęła: Magdalena Porowska z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach. Głównymi nagrodami były trzy wyjazdy na warsztaty wakacyjne ufundowane przez KSM oraz obóz harcerski w Rydzewie od ZHP Hufiec Bielsk Podlaski. Drobnymi upominkami została też nagrodzona zwycięska grupa VII i wszyscy uczestnicy „Spotkania z Biblią”.

Spotkanie zakończyły życzenia skierowane do Złotego Jubilata, które słowami z Księgi Liczb Ks. Biskupowi złożył, w imieniu zgromadzonych, Norbert Rutkowski. JE w ciepłych słowach wyrażał się o uczestnikach i organizatorach konkursu nazywając go wkładem w dzieło ewangelizacji i rozwój młodego człowieka. Po czym, wraz z obecnymi kapłanami, obdarował zgromadzonych szczególnym „wyśpiewanym” błogosławieństwem.
 
więcej zdjęć...

dodano: 2013-06-25        czytano: 2282 razy        autor: Beata Kuczyńska SK KSM, Małgorzata Szpakowska
Jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztowąaktualności KSM, wpisz poniżej swój adres mailowy.